Aydınlatma Otomasyon Sistemlerinin Önemi

Aydınlatma sistemlerinde kullanılan enerji, ülkemizde tüketilen toptan enerjinin % 20 'sine denk gelmektedir.

Aydınlatma Otomasyon Sistemlerinin Önemi

Aydınlatma otomasyon sistemlerinin kullanım alanları, ifadenin anlamını ortaya çıkarmaktadır. Aydınlatma sistemleri ağırlıklı biçimde konutlar için lüks olarak tasarlanmaktadırlar. Ancak bu lükslükle beraber enerji tasarrufuna da dikkat edilmektedir.

Tasarlama esnasında uygun armatürler, gün ışığına uyan tasarruflu aydınlatma araçları kullanılır. Kontrolün insan ziyade akıllı aletlere devrilmesi tasarrufun sağlanmasında önem taşır. Dolayısıyla aydınlatma otomasyon sistemleri kullanımı ortaya çıkmaktadır.

Aydınlatmada Otomatik Aletlerin Kullanımının Faydaları

Akıllı aletlerin kullanılmaya başlanması pek çok yararı beraberinde getirmiştir. İşletmelerde aydınlatma otomasyon sistemleri şu nedenlerle kullanılır: Sabit enerjinin ve personel giderlerinin azaltılmasına katkı sağlayarak kar oranı arttırılır. Artan enerji maliyetlerinin önüne geçilir. Enerji Verimliliği Kanunu'na uygun hareket edilmeye çalışılır. Çevreci baskılardan olumsuz etkilenmemek adına adımlar atılır.

Aydınlatma sistemlerinde kullanılan enerji, ülkemizde tüketilen toptan enerjinin % 20 'sine denk gelmektedir. Otomatik sistemlere geçiş yüksek derecedeki bu enerji miktarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Aydınlatma Otomasyon Sistemlerinin Kullanım Alanları

İlgili sistemler evlerde, ticari binalarda, sosyal tesislerde kullanılmak üzere isteğe göre tasarlanmaktadır. Lakin ağırlıklı biçimde kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. Bunlar ofisler, mağazalar, AVM'ler, Okullar, Kamu Binaları, Kütüphaneler, Hastaneler sayılır.

Söz konusu alanlara düşen enerji miktarının yüzdelikleri şu şekilde sıralanır: Ofis % 22, mağaza ve AVM % 12 şeklindedir.

Size Nasıl Yardımcı Olalım?

Kamera Sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Aydınlatma Otomasyon Sistemlerinin Özellikleri

Sözü edilen sistemler kendinden hareketli dedektörlü bağımsız tip armatürlerden oluşur. Dış ortamlarda ışık şiddeti oranında devreye giren çevre aydınlatmaları bulunur. Zaman rölesine bağlı biçimde kontrol altın alınan vitrin aydınlatmaları vardır.

Bir binanın otomasyon sisteminde uygun fiyatlı PLC ile aydınlatma uygulanabilir. Lakin verimli aydınlatma otomasyon sistemleri için özel tasarımlı ürünler kullanmak gerekir. İlgili sistemlerin yaygın hale gelmesi dünya ve ülkemiz adına önem taşır. İşletmeler açısından sabit enerjinin ve çalışanların giderlerinin düşürülmesi, ticari anlamda önemli bir kar oranı getirir.

Dünyanın kaynaklarının hızla tüketildiği günümüz toplumların da enerji tasarrufu hayati önem taşır. Bu bağlamda söz konusu sistemler çevre dostu sayılır. İlgili sistemler ülkemizin dışa bağımlı olduğu durumların azaltılmasına yardımcı olur. C02 emisyonunun azaltılmasını sağlar. Doğalgaz, petrol gibi enerjilerin tüketimindeki hızı düşürür. Dolayısıyla insan yaşamına ve çevreye büyük katkılar sunar.