Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Su, toz ya da köpük gibi söndürme sistemlerinin etki etmediği durumlarda gazlı söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Su, toz ya da köpük gibi söndürme sistemlerinin etki etmediği durumlarda gazlı söndürme sistemleri kullanılmaktadır. En temiz söndürme işlemi olarak bilinmekte ve sık tercih edilmektedir.

Sık tercih edilmesinin nedeni ise yangın söndürme işlemi sonrasında bir enkaz bırakmaz. Ortamda yer alan diğer eşyalara herhangi bir zarar vermeden yangının önüne geçmede fayda sağlar. Yangının çeşidine göre de yangın söndürme şekli bulunur. Bunun yanı sıra binanın kullanıma amacına bağlı olarak da farklı yangın söndürücü sistemler kullanılmaktadır. En temiz olanı gazlı yangın söndürme olarak bilinir. Bu söndürme çeşidinin mantığı, oksijen ile yanıcı madde arasında yer alan bağı yanmayan gaz ile kesme şeklindedir. Erte Yangın ve Güvenlik Sistemleri de bu hizmeti veren ve yangın söndürme için uygun gazları sağlayan bir firmadır.

Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Ne İşe Yarar?

Bu yangın söndürme türü için en önemli ve en işe yarayan özelliği ortamdaki bulunan diğer unsurları zarara uğratmamasıdır. Tüm yangınlarda gaz kullanılmasa da pek çoğu gazlı yangın söndürme işlemi kullanılır. Bazı gazlı olan söndürmeler herhangi bir temizlik işlemi gerektirmemektedir. Bu sistemler oluşturulurken yangın söndürme esnasında kişi için de yakıcı ya da boğucu bir etki bırakmaması gereken söndürme sistemi kullanılması da önemli bir konudur. Gazlı söndürmenin en büyük yararı çevreye ya da havaya herhangi bir zararı bulunmamasıdır. Zarara uğrattığı bilinen gazların ise üretiminin durdurulduğu bilinmektedir. Söndürmeyi uygulayan kişiye de zarar vermemesi gazlı söndürmeyi kullanılabilir kılan bir diğer özelliğidir. En büyük yararı sağlığa bir zararı dokunmaması ve insan sağlığını tehdit edecek unsurları içerisinde barındırmaması olarak bilinir.

Size Nasıl Yardımcı Olalım?

Kamera Sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Gazlı Yangın Söndürmede Kullanılan Gazlar

Yangını söndürmek için kullanılan birkaç farklı gaz bulunur. Halon gazı da bu işlem için kullanılan bir gaz olarak tercih ediliyordu. Ancak ozon tabakasına verdiği zarar tespit edildikten sonra üretilmesi ve kullanılması yasaklanan bir gaz olmuştur. Yangını söndürmek amacıyla kullanılan ve en yaygın olarak bilinen gazlardan birkaçı ise şunlardır:

  • 1. fm 200
  • 2. Argon,
  • 3. Azot (IG-100),
  • 4. Inergen (IG541),
  • 5. Argonite (IG-55),
  • 6. CO2,
  • 7. novec 1230 olarak sıralanabilir.

FM 200, gündelik hayatta en sık kullanılan söndürücü gazlardan biridir. İnsan sağlığı açısından bir sorun meydana getirmeyen bu gaz, binalarda ve pek çok yapıda tercih edilen çeşit olmuştur. Hemen söndürücü etkisi de sık sık tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alır. Bu gaz silindirlere doldurulur ve sıvı halde saklanılabilir. Piyasada bulunan gazlar arasında etkisini en fazla gösteren gaz çeşidi olarak ise co2 gazlı söndürme sistemi olarak sayılabilir.

Lokal söndürme işlemini yapmayı sağlayan tek gazlı olan söndürme sistemidir. Doğru bir tasarım ve güvenli bir uygulama ile pek çok uygulamada başarı sağlayacaktır. Novec 1230, 3M firması tarafından üretilmektedir. İnsan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Halon 1301 gaz çeşidine bir alternatiftir. Gaz ile uygulanan söndürme işleminde günlük hayatta sıkça kullanılan bir gazdır.