Gaz Algılama Ve Alarm Sistemleri

Herhangi bir yangın durumuna karşı geliştirilen bir sistem olan gaz algılama ve alarm sistemler, yangın riskinin en aza indirilmesi amacı ile oluşturulmuştur.

Gaz Algılama Ve Alarm Sistemleri

Herhangi bir yangın durumuna karşı geliştirilen bir sistem olan gaz algılama ve alarm sistemler, yangın riskinin en aza indirilmesi amacı ile oluşturulmuştur. Mekanik söndürme ve elektronik olarak algılama olarak ikiye ayrılan bir sistemdir. Günlük hayatta en yaygın kullanılan gazlar CO2, FM 200, Novec 1230 olarak sıralanabilir. Otomatik söndürme sisteminde kullanılan her gazın hem dezavantaj hem de avantajı bulunur. Bu sebepten dolayı sistem tasarlama yapılırken taleplerin değerlendirilmesi, neden ve nasıl olduğu gibi durumlar çok dikkatli bir şekilde gözden geçirilmelidir. Bunun sonucunda da uygun olan gaz tercih edilmelidir. Erte Yangın ve Güvenlik, gaz algılama ve alarm sistemler hizmetini veren bir firmadır.

Gaz Algılama ve Alarm Sistemler Ne İşe Yarar?

Ev ya da iş yeri gibi günlük hayatta sık sık bulunulan ortamlarda gaz algılama sistemleri çok büyük fayda sağlar. Olası bir gaz ihtimaline karşı devreye giren ve alarm ile kendini gösteren bir sistemdir. Can ve mal kaybını önlemede büyük fayda sağlar. Doğalgaz gibi zararlı olan gazlara karşı bir alarm oluşturur ve bu sayede önlem almayı hedefler. Bu sistemlerde genellikle gaz dedektörü kullanılmaktadır. Yer aldığı ortada limit değer aşılması durumunda alarm verir ve patlama gibi olumsuz durumların önüne geçmede fayda sağlar. Her gazın bir patlama limiti vardır ve hepsi birbirinden farklıdır. Bu sebepten dolayı bu gazları algılamayı sağlayan dedektörler her bir gaz türü için ayrı olarak imal edilir.

Size Nasıl Yardımcı Olalım?

Kamera Sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Gaz Algılama ve Alarm Sistemlerinde Kullanılan Gazlar

CO2, gaz söndürme piyasada yer alan söndürücü gazların arasında en etki eden gaz olarak bilinir. Lokal olarak söndürme yapan tek gazlı sistemdir. Novec 1230 da 3M firması tarafından üretilmektedir. İnsan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Günlük hayatta da sık sık kullanılan yangın söndürmesi sistemi olarak tercih edilmektedir. FM 200 temiz gazlı bir söndürme sistemi olup, insan sağlığına bir zararı yoktur. Efektif söndürme işlemi ile de pek çok bina ve yapıda tercih edilme sebebi olmuştur.